Jak dodać ikony w menu WordPress?

Urozmaicenie typowego menu

Dobrze skomponowana nawigacja na stronie internetowej również ma duże znaczenie. Jest to pierwsza rzecz jaką widzimy i na jaką zwracamy uwagę obok takich elementów jak logo czy slider. W zależności od typu witryny menu ma różny wygląd. Czasem warto wzbogacić ją o pewne ozdobniki, jakimi są ikony. Mimo, iż WordPress nie posiada w standardzie takiej funkcji, to można przy pomocy odpowiednich narzędzi dodać ikony do menu.

Z jakich narzędzi skorzystamy?

Ikony w menu WordPressa nie są niestety jego wbudowaną funkcją. Można z nich korzystać w przypadku niektórych motywów, jak np. Avada. Motyw ten jest płatny i kosztuje aż 60 dolarów dla jednej strony. Jednak jest rozwiązanie w pełni darmowe, które umożliwi nam skorzystanie z dość atrakcyjnej biblioteki ikon. Jak nie trudno się domyślić koniecznym będzie instalacja odpowiedniej wtyczki.

Instalujemy wtyczkę WP Ionic Icons

W celu instalacji wtyczki logujemy się do panelu admina. Z menu po lewej stronie wybieramy opcję “Wtyczki”, a następnie “Dodaj nową”. W pole wyszukiwania należy wpisać WP Ionic Icons. Wtyczka ta oczywiście pokaże się na pierwszej pozycji, gdyż dokładnie wpisaliśmy jej nazwę. Jak zawsze klikamy na “Zainstaluj”, a następnie “Włącz”.

ikony w menu wordpress wtyczka
ikony w menu wordpress ionicons

Wybieramy odpowiednią ikonę

Ikony z tej biblioteki dostępne są pod adresem: ionicons.com. Aby wybrać odpowiednią ikonę należy kliknąć na nią i skopiować jej identyfikator. Osobiście polecam najpierw skopiować sobie identyfikatory interesujących nas ikon, by potem móc spokojnie dodać je do naszego menu. Oczywiście ikony te zastosować możemy nie tylko w nawigacji, ale i w innych miejscach na naszej stronie, np. w nagłówkach czy samej treści postów.

Dodajemy ikony do menu

W panelu administracyjnym z sekcji “Wygląd” wybieramy opcję “Menu”. Dodając odnośnik przed jego etykietą umieszczamy prosty shortcode. Jego postać to: [wpion icon=”NAZWA-IKONY”] NAZWA ETYKIETY . W ten sposób przed tekstem odnośnika pojawi się ikona. Pomiędzy shortcodem, a nazwą dobrze użyć spacji dwa lub trzy razy.

dodawanie ikon do menu wordpress