Loading...

Wydajność strony jest równie ważna jak jej wygląd. Szybkość ładowania strony ma dziś coraz większe znaczenie. Nie tylko dla użytkowników, ale także dla robotów wyszukiwarek. Jak sprawdzić czy dana strona internetowa jest wydajna i zgodna ze standardami?

Czym jest wydajność strony?

Najprościej mówiąc, jest to jej szybkość i jakość. Na wydajność w głównej mierze składają się czas ładowania strony oraz poprawność jej wykonania. Strona internetowa, która zbudowana jest w zgodzie z dobrymi praktykami z automatu jest wydajniejsza. Oszczędność kodu, odpowiednie stylowanie, rozsądna liczba odwołań do serwera oraz skrypów, np. javascript.

Na co ma wpływ?

Przede wszystkim na postrzeganie Twojego serwisu. W dzisiejszych czasach nic tak nie odstrasza potencjalnego odbiorcy jak długotrwałe ładowanie strony. Wystarczy o kilka sekund za dużo, by użytkownik ten zrezygnował z wizyty na naszej stronie, prawdopodobnie nie wracając już nigdy na nią. Wydajność ma także olbrzymie znaczenie dla obciążenia serwera, ale tutaj objawia się to raczej w przypadku stron, które notują dużo odwiedzin. Na koniec został nam… wujek Google. Dzisiejszy algorytm wyszukiwarki premiuje strony, które są wydajne i zoptymalizowane. Rozmiar plików, optymalizacja grafiki, ilość odwołań do serwera – to tyko niektóre z kluczowych dla Google kwestii, wiążących się z wydajnością.

Jak sprawdzić wydajność strony?

Najpopularniejsze rozwiązania

Google PageSpeed

Jest to najczęściej stosowany sposób na sprawdzenie wydajności i zgodności strony. Narzędzie to bierze pod uwagę stopień zoptymalizowania grafiki, kompresję styli i skryptów czy rozmiar kodu. Ważne jest to, że test przeprowadzany jest zarówno dla wersji desktopowej, jak i mobilnej.

W teście uzyskujemy punkty w skali od 1 do 100. Wynik na poziomie 85 oznaczony już jest na zielono, dając sygnał, że strona została naprawdę dobrze zrobiona. Minusem Google Page Speed jest to, że nie podaje czasu ładowania strony.

Aby skorzystać z Google PageSpeed wejdź tutaj i wpisz adres swojej strony, po czym kliknij przycisk “analizuj”.

wydajność strony według Google PageSpeed

GTMetrix

To najbardziej rozbudowane narzędzie, które szczegółowo analizuje stronę punkt po punkcie. W odróżnieniu od PageSpeed, GTMetrix informuje nas o stopniu zgodności każdego parametru strony w skali od 1 do 100 procent. Ogólnymi wynikami są PageSpeed oraz YSlow. Średnia dla obu wartości to około 70%. Dlatego też wynik powyżej może dawać poczucie satysfakcji. Jednak o wysokiej klasie strony stanowi rezultat w okolicach 90%. GTMetrix wykonuje dokładną analizę grafiki na stronie, skryptów, styli oraz rozmiaru i poprawności kodu. Podaje także czas ładowania strony oraz liczbę żądań do serwera. Jeśli chodzi o czas, to nie należy się przejmować tym, iż wynik dla naszego serwisu to np. 6 sekund. Serwer testowy zlokalizowany jest w Kanadzie, zatem nic dziwnego, iż wartość ta jest mocno przesadzona.

Aby sprawdzić wydajność strony wejdź tutaj, następnie wklej (lub wpisz) adres oraz kliknij na “Analyze”.

wydajność strony według GTMetrix

Pingdom

Pingdom jest narzędziem bardzo podobnym do GTMetrix. Także szczegółowo analizuje jakość strony oraz jej zgodność ze standardami. Również pokazuje czas ładowania oraz liczbę żądań do serwera. Jednak tutaj ten czas jest znacznie bliższy rzeczywistości. Do wyboru mam cztery serwery testowe; dwa w USA oraz po jednym w Australii i Szwecji. I to właśnie wybierając ten ostatni, uzyskamy najbardziej miarodajny rezultat. Pingdom, ukazując wyniki, informuje także o tym jak nasza strona prezentuje się na tle wszystkich testowanych. Tym sposobem wiemy od ilu testowanych witryn nasza jest szybsza

Aby skorzystać z testu Pingdom wejdź tutaj i wpisz adres swojej strony, po czym kliknij przycisk “Start test”.

wydajność strony według Pingdom