Loading...

WordPress jest wyjątkowo funkcjonalnym systemem zarządzania treścią. O jego możliwościach często stanowią szablony. Najpopularniejszym sklepem z szablonami WordPressa jest themeforest.net. Znajdziemy tam całe mnóstwo efektownych narzędzi, które znacznie rozwiną możliwości naszej strony.

Szablon z themeforest.net

i co dalej?

Przeglądając poszczególne szablony natknąć się możemy na całą masę ciekawych pozycji. Wiele z nich posiada bibliotekę gotowych wersji demo. Tym samym zakupując jeden motyw możemy wykorzystać go na różne sposoby. Niektóre z nich mają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt wersji demo! Ich instalacja na ogół jest dosyć prosta, a w internecie nie brakuje tutoriali, które krok po kroku przeprowadzają przez ten proces. Wielu autorów motywów reklamuje je jako narzędzie, przy pomocy którego nawet laik bez umiejętności kodowania zbuduje własną stronę. Niestety każdy kij ma dwa końce, a tak też jest w tym przypadku. Czasem umiejętność podstaw CSS jest konieczna, aby zrealizować własną wizję. Chyba, że mówimy o gotowych demówkach, które potem uzupełnimy naszą treścią. Wówczas faktycznie nie trzeba pisać własnego kodu.

Szablon tylko z nazwy

Słowo “szablon” czy też “motyw” nie do końca oddaje sens tych narzędzi. Na ogół szablony kojarzą się nam z gotowymi stronami, które uzupełnia się tekstem i grafiką lub dodaje własne filmy. Nie zawsze tak jest. W tym przypadku pojęcie szablonu bardziej dotyczy zaplecza aniżeli frontu. Dwie strony zbudowane na jednym szablonie mogą (i na ogół są) totalnie różne. Łączy je za to sposób wykonania. Najlepsze z szablonów WordPressa wyposażone są we własne page buildery, a więc edytory wizualne (mówiąc po polsku). I to właśnie tutaj moim zdaniem określenie “szablon” czy też “motyw” pasuje najbardziej. Strony takie nie wyglądają bliźniaczo, lecz przy pomocy tych samych narzędzi są stworzone.

Edytory wizualne treści

Page builder czy też edytor wizualny jest to narzędzie, przy pomocy którego w dość intuicyjny sposób tworzymy strukturę strony internetowej. Coraz więcej motywów obecnie wyposażonych jest w edytory frontowe. Za ich pomocą budujemy stronę, widząc od razu efekt naszej pracy. Wiele edytorów działa od strony panelu administracyjnego. W ich przypadku mniej doświadczony użytkownik działa trochę “na czuja”, gdyż przed ujrzeniem efektów pracy musi stronę zapisać i dopiero zobaczyć jaki skutek przyniosła dana czynność.

Na co uważać przy zakupie szablonu?

Zdecydowanie na dodatkowe koszta. Oprócz samym motywów zakupić można inne wysokiej klasy narzędzia premium. Są to elementy, które jeszcze bardziej automatyzują naszą pracę i pogłębiają funkcjonalność strony internetowej. Wśród sliderów prym wiedzie Revolution Slider, zaś wśród zewnętrznych page builderów Visual Composer. Niestety są to narzędzia płatne. Choć często w opisie danego motywu widnieje informacja o ich obecności, to licencję na te komponenty trzeba wykupić osobno. Po prostu dany szablon jest kompatybilny z RS czy VC, a nawet oferuje uproszczoną instalację tych dodatków. Jednak nie oznacza to, że wraz z jego nabyciem stajemy się posiadaczem tego slidera czy page buildera.

Gotowe layouty niektórych szablonów (zwane również wersjami demo) zbudowane są w oparciu o wyżej wymienione narzędzia. Dlatego też ważną rzeczą jest dokładna analiza kupowanego motywu. Tutaj należy zwrócić uwagę czy szablon ma wbudowany swój własny page builder. Takimi szablonami są przede wszystkim: Avada, Be, X czy Flatsome. Dość dobrze sprzedający się szablon o sympatycznej nazwie Impreza swojego własnego buildera nie posiada, a efekty z wersji demo wygenerować należy przy użyciu Visual Composera.